...

ОСББ плюси і мінуси

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку у формі юридичної особи (ОСББ) – відмінне рішення, здатне поліпшити умови проживання. Чітка структура управління, контроль фінансів і повна демократія, у вигляді спільного обговорення ідей і їх реалізація. Глава ОСББ представляє інтереси мешканців і стежить за працездатністю всіх комунікацій в будинку. Саме такі райдужні перспективи пропонують представники ініціативної групи, які вирішили перевести багатоповерхову житлову будівлю на баланс ОСББ. Плюси і мінуси створення юрособи обговорюються на загальних зборах, де власникам розповідають, що переваги явно переважають над недоліками.

ОСББ в Україні прижилося легко. Власники квартир швидко звалили всі завдання на главу і не вникають в проблеми будинку. Прибудинкова територія перейшла у власність багатоповерхівки, покращилося житлово-комунальне обслуговування, підвальні приміщення та нежитлові прибудови приносять додатковий дохід в бюджет об’єднання. Однак сума в платіжках за послуги не зменшилася, а збільшилася. А при появі поломок в комунікаціях доводиться терміново збирати гроші, і чималі. Природно, постає запитання.

ОСББ плюси і мінуси

Складання прямих договорів з постачальниками послуг – головна перевага ОСББ. Нехай комунальний ринок монополізований в плані постачання енергетичних ресурсів, зате є інші статті витрат, на яких можна значно заощадити. Капітальний ремонт будівлі і даху, вивезення сміття, облаштування території, відновлення комунікаційних мереж. Проведення тендеру на пошук виконавця та укладення контракту, знижують витрати на обслуговування.

ОСББ – юридична особа зі статусом неприбуткової організації. Тобто, об’єднання не платить податки з оренди нежитлових приміщень або прибудинкової території. Весь прибуток надходить до бюджету ОСББ та йде на поточні потреби.

Рішення про благоустрій багатоквартирного будинку та території приймається на загальних зборах. Враховуються побажання всіх власників шляхом голосування. Поява у дворах будинків спортивних і дитячих майданчиків, стоянки для автомобілів, саду та інших зелених зон – результат голосування.

Підвищення тарифів і цільових внесків – мінус ОСББ. Крім витрат за комунальні послуги, треба створити фонд оплати праці для керуючого, бухгалтера, в деяких випадках, юриста. Чим більше квартир в будинку, тим менше помітно підвищення. А як бути з малоповерховими будинками.

Ремонтно-відновлювальні роботи комунікаційних мереж виконуються за фактом появи проблеми. Керівництво ОСББ частіше літні люди без досвіду управління. Невміння вести бюджети і планувати статті витрат призводить до частих форс-мажорів, які вимагають додаткових фінансових вливань за рахунок власників квартир.

 Альтернатива ОСББ – керуюча компанія

Усунути недоліки об’єднання власників багатоквартирного будинку зможуть тільки професіонали. Керуючі компанії мають на балансі десятки будинків, а значить, вартість послуг на утримання керівництва буде мінімальною, ніж в ОСББ. Плюси і мінуси об’єднання власників перетворюються в одні гідності. Щомісячні огляди комунальних мереж, прорахунок статей і бюджету наперед, швидкий виїзд фахівців на об’єкт, дешеві матеріали і обладнання. Прозорий кошторис й оплата за послуги тільки після підписання акту виконаних робіт.

Вивчивши переваги і недоліки ОСББ, і порівнявши можливості керуючої компанії, напрошується висновок, що передача багатоквартирного будинку підряднику – вигідне рішення. Велика конкуренція на ринку послуг, можливість побачити результат роботи керуючої компанії в чужому дворі і відгуки власників квартир, з легкістю допоможуть прийняти обдумане і зважене рішення.