Перехід до ОСББ відкрив масу додаткових можливостей для співвласників будинку. Це і контроль фінансів на обслуговування, зменшення витрат за комунальні послуги. І навіть, управління будівлями і нежитловими приміщеннями прибудинкової території. Отримавши повний контроль над будинком, співвласники не до кінця розуміють, навіщо потрібно обслуговування внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку. Адже проблеми завжди можна вирішити в міру появи.
Більшість ОСББ працює в режимі «гасіння пожеж». Відсутність статей витрат на ремонтно-відновлювальні роботи мотивується небажанням робити щомісяця грошові внески. Простіше скинутися всім будинком або під’їздом на ремонт по факту.
Навіщо потрібно обслуговування внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку
Внутрішньо-будинкові системи – це інженерні комунікації, що включають в себе санітарно-технічні, механічні та електричні мережі, призначені для подачі комунальних ресурсів до споживача послуг. До переліку систем входять:
- Постачання води;
- Підведення газу;
- Каналізаційні стоки;
- Теплопостачання;
- Електромережа;
- Вентиляція.
Обслуговування внутрішньо-будинкових систем входить в зону відповідальності ОСББ. Але контроль працездатності інженерних комунікацій закріплений за комунальними підприємствами. При появі проблем, пов’язаних з однією з систем, комунальники мають право призупинити надання послуг. Відповідно, співвласники зацікавлені в працездатності інженерних мереж.
Водопровід. Проіржавілі металеві труби – причина затоплення житлових і нежитлових приміщень. Обслуговування системи водопостачання включає огляд водопровідних шахт і підвальних приміщень на наявність вологи. У разі виявлення пошкоджень, виконується заміна труб або магістралей.
Підведення газу. Контроль цілісності труб виконує газове господарство. Але власники квартир самі зацікавлені стежити за роботою газопостачання і миттєво усувати будь-які пошкодження. Зокрема, перевіряється робота вентилів.
Каналізаційні стоки. У більшості випадків прогнивають металеві труби. Ремонтно-відновлювальні роботи по каналізації віднімають багато часу. Крім заміни труб, на плечі ОСББ лягає очищення підвальних приміщень від нечистот. Важливий момент – своєчасна чистка каналізаційних стоків. Адже нечистоти з забитої труби доведеться все одно відкачувати.
Теплопостачання. Перед початком сезону опалення, в систему подається під тиском повітря і холодна вода. Завдання управлінців ОСББ перевірити роботу вентилів в підвальних приміщеннях і з’ясувати у мешканців, чи немає витоку води у батареї.
Електромережа. Пошкодження електропровідних магістралей помітно легко. Стрибки напруги в мережі – перший дзвіночок власникам квартир про проблему в електромережі. В першу чергу, перевіряються щитові панелі на наявність пошкоджень силового кабелю. Оплавлена або розрізана проводка, розплавлений метал на клемах – причина бити тривогу.
Вентиляція. Через відсутність тяги в побутових приміщеннях квартир можливе збільшення вологості (поява грибка на стінах і стелі). Також, система вентиляції нерозривно пов’язана з газопостачанням. Накопичення чадного газу в квартирі небезпечно для людей.
Обслуговування внутрішньо-будинкових систем: зайві витрати
Співвласників ОСББ зрозуміти нескладно. Навіщо потрібно обслуговування внутрішньо-будинкових систем багатоквартирного будинку, якщо все працює. Адже це зайві витрати. Так мислять практично всі мешканці будинку, поки не зіткнуться з проблемою. Для термінового ремонту інженерних мереж потрібна кругла сума на оплату послуг підрядника. У багатоквартирному будинку знайдеться 20-30% мешканців, не готових щохвилини здати гроші. Природно, рішення проблеми затягнеться на довгий термін.
Стаття витрат на обслуговування внутрішньо-будинкових систем повинна бути в кожному ОСББ. Щомісячний платіж затверджується на зборах співвласників і прописується в платіжках. Альтернатива – передача будинку на баланс управлінської компанії. В такому випадку, обслуговування внутрішньо-будинкових систем виконується за рахунок підрядника.