Вибір форми управління спільним майном будинку зобов’язує власників багатоквартирного будинку задуматися, як створити ОСББ. Створення юридичної особи, дотримання законів України з використанням нормативів і правової бази – складна і витратна за часом процедура. Для вирішення завдання, пропонуємо скористатися покроковою інструкцією.
Як створити ОСББ
На першому етапі, співвласники багатоквартирного будинку створюють ініціативну групу. Склад: не менше 3-х осіб віком старше 18 років, які зобов’язані провести засідання і сформувати план дій з підготовки до створення ОСББ:
- організувати загальні збори для власників і роз’яснити, як проводиться вступ і що для цього необхідно;
- зібрати інформацію про всіх власників житлових і нежитлових приміщень в будинку;
- підготувати і провести установчі збори, визначивши керівний склад для ОСББ;
- підготувати проект і статут для юридичної особи.
Для реєстрації рішень, прийнятих на загальних зборах, департамент ЖК інфраструктури підготував відповідний протокол загальних зборів ОСББ. Державний реєстратор не рекомендує переписувати або додавати пункти в нормативному документі.
На другому етапі проводиться організація – підготовча робота зі створення ОСББ. Кожному співвласнику будинку доноситься інформація про переваги кооперативу. Попутно, складається список осіб, які проживають, вказується площа приміщення, і збираються адреси електронної пошти власників квартир. Готується статут ОСББ.
Ведучи переговори з власниками, члени ініціативної групи формують запит в житлово-комунальну структуру і в відділ державної реєстрації прав на нерухомість. Завдання – отримати офіційну інформацію про співвласників багатоквартирного будинку. Списки, здобуті двома шляхами, порівнюються. Якщо присутні невідповідності, проводиться розслідування із залученням реєстраційної служби.
Для створення статуту ОСББ використовується типовий документ, затверджений наказом комітету України по житлово-комунальному господарству. Співвласникам дозволено вносити правки до статуту, але не можна, щоб норми суперечили вимогам законодавства. Підготовлений статут ОСББ розсилається співвласникам по електронній пошті, або лунає особисто в руки у вигляді копій.
Створення ОСББ: робота на результат
На третьому етапі має бути оголосити про проведення установчих зборів ОСББ. Запрошення необхідно роздати власникам у вигляді рекомендованих листів, або рознести особисто, віддавши під розпис. За 14 днів до заходу, вказується місце і час проведення зборів.
Попутно, ініціативна група працює з несвідомими мешканцями. У кожному багатоквартирному будинку знайдеться свій відсоток боржників за комунальні послуги. Проблема в тому, що всі заборгованості власників квартир, при створенні ОСББ, перетворяться в кредит. Для юридичної особи кредиторська заборгованість чревата штрафами і санкціями з боку держави.
Єдиного рішення щодо усунення проблеми немає. Не порушуючи закон, і не перевищуючи власні повноваження, чекає копітка робота. Колективний осуд навряд чи допоможе. Залучення представників комунальних підприємств, і відключення комунікацій успішно допомагають у вирішенні проблеми.
Четвертий етап найскладніший для ініціативної групи. На установчих зборах, шляхом голосування, вибирається глава ОСББ, обумовлюються умови оплати, і уточнюється перелік заходів щодо вирішення комунальних проблем. «Якщо я не хочу вступати в ОСББ» або «а давайте віддамо будинок керуючої компанії» – будьте готові працювати з запереченнями співвласників квартир.
Для затвердження рішення про організацію ОСББ потрібно більше 50% голосів, але з меншістю протестуючих треба проводити роз’яснювальні роботи. Пояснювати, переконувати, вимагати, просити, завдання – звести до мінімуму кількість негативно налаштованих власників квартир. Інакше, протестуючі люди створять свою ініціативну групу і будуть усіма силами перешкоджати створенню ОСББ. Наприклад, внесуть протокол зборів мешканців про вибір керуючої компанії, і будуть переманювати власників квартир.
По закінченню заходу заповнюється протокол установчих зборів ОСББ. Якщо ініціативній групі не вдалося набрати потрібну кількість голосів, запускається письмове опитування. Департамент житлово-комунального департаменту рекомендує скористатися типовим документом «Лист опитування співвласніка: передача будинку на баланс ОСББ».
На шостому етапі запускається офіційна реєстрація юридичної особи. Обраний на установчих зборах глава кооперативу готує пакет документів для створення ОСББ:
- заяву про державну реєстрацію;
- два примірники статуту;
- 2 примірника протоколу (якщо було опитування – листи додаються).
Сформований «пакет документів для создания ОСББ» повинен бути пронумерований, підшитий і опечатаний. Реєстрацію виконує державний департамент, або уповноважений нотаріус. На створення юридичної особи піде 2-3 робочих дня. Створення ОСББ з нуля вимагає 2-3 місяці.