Обслуговування інженерних мереж житлового будинку

Обслуговування інженерних мереж житлового будинку часто порівнюють з автомобілем. В якому б стані не був транспорт, він вимагає постійних капіталовкладень на заміну або чистку запчастин, заливку масла та інше. Так і житловий будинок, одноповерхова будівля або багатоповерховий будинок, вимагає до себе увагу і догляд.

Практично у всіх нормативних документах вказується поняття «інженерні мережі» без подальшого пояснення. Через це, більшість співвласників будинку не розуміють, що це і для чого потрібне обслуговування. Наше завдання – розшифрувати узагальнене поняття і поетапно пройтися по кожному виду комунікацій.

Обслуговування інженерних мереж житлового будинку: види

Прийнято розділяти інженерні мережі на два види: зовнішні і внутрішні. Тобто, зовні житлового будинку і всередині будівлі. За призначенням мережі практично ідентичні, але можуть відрізнятися по ЦО (центру відповідальності). Комунікації, що підходять до дому зовні, забезпечують, а відповідно і обслуговують, комунальні підприємства міста. Все, що знаходиться всередині будівлі і на прибудинковій території – це ЦО кооперативу, ОСББ або керуючої компанії. Виняток – газопостачання. Де всі заходи по модернізації, ремонту або обслуговування повинні здійснюватися представниками газового господарства. Найчастіше за рахунок власників будинку.

Зовнішні інженерні мережі:

  • Електропостачання. Підстанції, трансформатори, лінії електропередачі, заземлення.
  • Тепломережа. Системи постачання тепла, колектори, утеплення (до лічильника тепла в будинку).
  • Водопостачання. Труби, колектори, крани.
  • Газопостачання. Зовнішні та внутрішні труби, вентилі, лічильники газу, підключення плит.
  • Каналізація. Труби, очисні конструкції, колектори.
  • Слабкострумові мережі. Інтернет, телефон, телебачення, сигналізація.

Внутрішні інженерні мережі:

  • Електропостачання. Силові лінії, лічильники електрики, рубильники, автомати та інша електрика.
  • Водопровід. Всі труби для подачі води, починаючи від головного будинкового колектору, закінчуючи лічильником в житловому приміщенні.
  • Каналізація. Стоки, очисні конструкції і труби в житловому будинку і на прибудинковій території.
  • Системи опалення. Батареї, труби, вентилі, лічильники тепла.
  • Вентиляція. Всі шахти і вікна вентиляції в житловому будинку. Дезінфекція.

Заходи з обслуговування інженерних мереж

Перераховані вище комунікації, після будівництва житлового будинку, з часом приходять в непридатність. Це може бути рік або десятиріччя – все залежить від якості будівельних матеріалів, використовуваних при зведенні будівлі.

Труби водопостачання, доставки тепла і каналізації іржавіють, забиваються. Якщо не проводити плановий технічний огляд, то через прорив, без води або тепла, на тривалий час, залишаться всі мешканці житлового будинку. Плюс, ремонт систем обійдеться співвласникам в круглу суму. Дуже часто, бюджету ОСББ недостатньо, щоб покрити витрати, і доводиться збирати додаткові кошти на ремонт. У розрізі труб, краще відразу перейти на пластик і встановити додаткове обладнання для відстеження якості води. Адже простіше замінити один вузол, ніж виконувати капітальний ремонт.

Електропроводка житлового будинку, при будівництві, розраховується виходячи з нормативу за середньодобовим споживанням електрики однією сім’єю. Проводка в будинках старше 20 років не розрахована на бойлери, кондиціонери, і інше кухонне начиння. Відсутність планового технічного огляду електромереж може стати причиною пожежі електропроводки. Якщо вигорить «нуль», то згорить вся техніка в будинку, підключена до мережі. Витрати на ремонт підуть з кишень споживачів. Своєчасне обслуговування інженерних мереж житлового будинку і модернізація може запобігти подібним проблемам.

Вентиляції власники квартир взагалі не приділяють увагу. Багато хто навіть, ставлячи на кухні витяжку, виводять трубу в вентиляційне вікно. Що заборонено робити – для витяжки потрібен окремий отвір в стіні. При перевірці житлового приміщення, представники газового господарства мають право відключити подачу газу в квартиру або будинок. Вентиляційні шахти створюють комфортні умови для проживання – відводять вологу, вуглекислий і чадний газ, створюють приплив кисню за рахунок природної тяги повітря.

Догори